Skip to content | Change text size
Records & Archives Records Management Archives Resources
 

Vice-Chancellor's Awards

Award for Postgraduate Supervision

2014 Award

Ranjith PATHEGAMA GAMAGE Faculty of Engineering

2013 Awards

Lenore MANDERSON Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences

Special Commendation

Damon HONNERY Faculty of Engineering

2012 Awards

Kate SMITH-MILES Faculty of Science

Special Commendation

Felix MAVONDO Faculty of Business & Economics

2011 Awards

Sue McKEMMISH Caulfield School of Information Technology, Faculty of Information Technology
Graham FARR Clayton School of Information Technology, Faculty of Information Technology

Special Commendation

Xiao Dong CHEN Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering

2010 Awards

Kate LOVELAND Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences

Special Commendation

Bernadette McSHERRY Faculty of Law

2009 Awards

Frada BURSTEIN Faculty of Information Technology

Special Commendations

Marilyn FLEER Faculty of Education
Maria FORSYTH Faculty of Engineering
David JANS Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences
Gail RISBRIDGER Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences
Andrea ROBINSON Faculty of Science

2008 Awards

Rob HYNDMAN Faculty of Business and Economics

Special Commendations

Flavia CICUTTINI Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences
Xiao-Ling ZHAO Faculty of Engineering
Kerry HOURIGAN Faculty of Engineering

2007 Awards

Denise CUTHBERT Faculty of Arts

Special Commendations

Jeffrey GOLDSWORTHY Faculty of Law
Timothy HASLETT Faculty of Business & Economics
Simon MOSS Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences

2006 Awards

John LOUGHRAN Faculty of Education
Betty WEILER Faculty of Business & Economics

Special Commendations

Rodney DEVENISH Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences
Gail RISBRIDGER Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences
Xiao-Ling ZHAO Faculty of Engineering

2005 Awards

Leone SPICCIA Faculty of Science

Special Commendations

Michael JANOVER Faculty of Arts
Kate LOVELAND Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences
Loi NGUYEN Faculty of Engineering
Robert MEDCALF Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences
Felix MAVONDO Faculty of Business & Economics
Arkady ZASLAVSKY Faculty of Information Technology

2004 Awards

Richard HARDING Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences

Special Commendations

Ilana SNYDER Faculty of Education
Leon SPICCIA Faculty of Science

2003 Awards

Charmine HARTEL Faculty of Business & Economics

Special Commendations

Felix MAVONDO Faculty of Business and Economics
David SUTER Faculty of Engineering

2002 Award

Bala SRINIVASAN Faculty of Information Technology

2001 Awards

Alan BISHOP Faculty of Education
Amrik SOHOL Faculty of Business& Economics

Special Commendations

Paul JAMES Faculty of Arts
Andrew LAWRENCE Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences

2000 Awards

Murray ESLER Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences

Special Commendations

Amrik SOHOL Faculty of Business & Economics

1999 Award

Graham JENKIN Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences

1998 Award

Christine MITCHELL Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences

1997 Awards

Terry THREADGOLD Faculty of Arts

Special Commendations

Richard GUNSTONE Faculty of Education
Phillip LAKE Faculty of Science

1996 Awards

Max KING Faculty of Business and Economics
Keith MURRAY Faculty of Science

Special Commendations

Chris HABERFIELD Faculty of Engineering

1995 Awards

Michael CLYNE Faculty of Arts

Special Commendations

Keith MURRAY Faculty of Science